Poprzedni numer - Dzieje Miasta

Idź do spisu treści

Menu główne:

Poprzedni numer

Listopadowy numer Dziejów Miasta 03.12.2017
Co warto przeczytać:

Ostatnia podróż doktora Adolfa Waldmanna

Na cmentarzu przy  ulicy Wałbrzyskiej zachował się, jako jeden z nielicznych, zabytek  sztuki sepulkralnej, upamiętniający małżeństwo Waldmannów: Heleny i Adolfa. Jest to miejsce szczególne, przyciągające wzrok przechodnia swoim pięknem i niepospolitą formą. Gdy patrzymy na rzeźbę, przedstawiającą postać młodej, pogrążonej w smutku kobiety, nasuwają się uniwersalne refleksje związane z nieuchronnym przemijaniem. Pojawia się również pytanie, jak potoczyło się życie spoczywających tu małżonków?
Intuicyjnie można wyczuć sytuację dramatyczną, bo każde „odejście” ma wymiar tragiczny.
Od śmierci Adolfa Waldmanna minęło 118 lat, a jego żony Heleny – 81. Liczby te wystarczająco przekonują, że odtworzenie ich biografii jest niemożliwe. W zasobach archiwalnych można znaleźć jedynie informacje, zawarte w rejestrach cmentarnych. Nie wniosą one jednak wiele nowych szczegółów.
Adolf Waldmann był synem Markusa Waldmanna i Marianny z domu  Gutmann. Urodził się we Freiburgu 12 czerwca 1858 roku. Jego ojciec był właścicielem sklepu kolonialnego w Rynku (nr 5). Potwierdzeniem tego faktu  są dwie stare widokówki, wywołujące nostalgię za dawnymi czasami, ze zbiorów Pana Waldemara Krynickiego. Jedna z nich znalazła się w albumie Świebodzice  minionej epoki, na 10 stronie. Uwagę obserwatora zwracają stylowe, drewniane wykończenia witryn, drzwi i szyldu. Wtedy zdobiły one każdy sklep. Dziś zachowały się tylko dwie – przy  ulicy Świdnickiej, Stefana Żeromskiego i w Pełcznicy. Niedawno „zniknęły” z dawnego sklepu mięsnego przy ulicy Jeleniogórskiej 3. Nie wzbudziło to żadnego zainteresowania konserwatora zabytków...
Anna Grużlewska podaje, że Markus Waldmann był bankierem - to błędna kwalifikacja, bo archiwalne księgi zawierają informację: kupiec, właściciel sklepu z artykułami kolonialnymi.
Dzięki temu jest możliwe ustalenie asortymentu, eksponowanego na wystawie, widocznej na fotografiach.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego