Poprzedni numer - Dzieje Miasta

Przejdź do treści

Menu główne:

Poprzedni numer

Lipcowy numer Dziejów Miasta 11.08.2018
Co warto przeczytać:


Hermann Adam i jego wydawnictwo
Na łamach naszego miesięcznika pisaliśmy o wielu znaczących mieszkańcach dawnego Freiburga. Jednak do tej pory nie pojawił się jeszcze Hermann Adam, znany wydawca widokówek, na których uwiecznił panoramy miast, ważne budynki, ulice, gasthofy i hotele. W imponujących zbiorach świebodzickich filokartystów znajduje się ich wiele.
Potwierdzeniem jego prężnej działalności były albumy – katalogi, pedantycznie prowadzone.
Na czarnych kartonowych kartach, z nacięciami, mieściły się trzy pocztówki. Każdy z nich zawierał 200 sztuk. Obok, na naklejonym, przy każdej z nich znaczku, czyjaś ręka (może samego Hermanna) wypisała czarnym atramentem katalogowy numer, odpowiadający wydrukowanemu na odwrocie.
Taka ewidencja pozwalała na szybką orientację w tym szczególnym edytorstwie. W jedynym, zachowanym takim egzemplarzu, są widokówki z pieczątką „do druku”. W wykropkowanym miejscu ( na niektórych) są adnotacje, podające dokładną datę. W składankach – kartkach wielopolowych – niektóre fotografie zostały skreślone czarnym atramentem. Może miały one roboczy charakter? Uznane przez H. Adama za nieciekawe – wyeliminowane jednym zdecydowanym ruchem pióra.

Ślub w wyższych sferach” The New York Times, 9 grudnia 1891r.
Londyn, 8 grudnia: Panna Maria Teresa Cornwallis-West, starsza córka pułkownika Cornwalis-Westa, członka Parlamentu, Pana na zamku Ruthin i Pani Cornwaliss-West, ozdoby towarzystwa, poślubiła dziś w historycznym Kościele Św. Małgorzaty w Westminstzre, Księcia Jana Henryka Pszczyńskiego, barona na Książu.
W kościele zgromadziło się wykwintne towarzystwo składające się z rodzin i przyjaciół młodej pary. Do najbardziej prominentnych gości należeli książę i księżna Walii, książę i księżna von Sachsen-Weimar, książę Jan Henryk XI Pszczyński -ojciec pana młodego, hrabia Deym, markiz i markiza Headfort, hrabia Hochberg, lord Sackville i wszyscy członkowie korpusu dyplomatycznego w Londynie, z udziałem Pana Henry’ego White, sekretarza legacji amerykańskiej.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego