Poprzedni numer - Dzieje Miasta

Przejdź do treści

Menu główne:

Poprzedni numer

Sierpniowy numer Dziejów Miasta 06.09.2018
Co warto przeczytać:


Odsłonięcie pomnika na dawnym Nowym Rynku
Fragmentaryczny zarys historii tego monumentu pojawił się na łamach naszego miesięcznika (Dz.M. 2017/2, s. 4 – 50). Była to próba opisu jego wyglądu na podstawie widokówek znajdujących się w zbiorach naszych współpracowników i zachowanych materiałów w Państwowym Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim. Okazuje się jednak, że nawet oko uzbrojone w lupę, nie może wydobyć wszystkich detali. Teraz będzie możliwe uzupełnienie wcześniejszych ustaleń, dzięki relacjom, zawartym w Waldenburger Wochenblatt sprzed ponad stu lat.
W 1890 roku ustalono lokalizację pomnika na ówczesnym Nowym Rynku. Wybór tego miejsca argumentowano względami natury wizualnej. Takie położenie gwarantowało dobrą widoczność ze wszystkich stron. Stare fotografie potwierdzają tę decyzję. We wspomnianym roku pojawia się informacja, że zebrano już 2408,57 marek. Wynikałoby z tego, że funkcjonował już komitet budowy pomnika. Uwzględniając jego charakter, można przypuszczać, że inicjatorem jego powstania było Stowarzyszenie Strzeleckie i Stowarzyszenie Weteranów.


Zamek Książ jako średniowieczna twierdza Piastów świdnicko-jaworskich
Przedstawiciele królewskiej dynastii Piastów rządzili na Książu w latach 1291 – 1392. Przez sto lat książańskańska twierdza była ich główną rezydencją, a wszyscy książęta piastowscy, rezydujący na zamku, podpisywali się „z Fürstenberga” czyli właśnie z Książa. Zapraszamy do poznania najstarszych dziejów zamku i jego mieszkańców, pośród których była nawet cesarzowa.

Książę Bolko I zaczął używać tytułu „Pan na Książu” (Bolko dei gratia dux Slesie et dominus de Wrstenberc) mniej więcej od 1293 roku. Wtedy to utworzono jeden organizm państwowy z dziedzicznego księstwa lwóweckiego i nabytej, południowej części wrocławskiego. Dokument, w którym po raz pierwszy pojawia się tytuł „dominus de Wrstenberc” został wystawiony w Strzegomiu 25 lutego 1293 roku. Trzy lata później, kiedy jako regent, objął władzę w księstwie wrocławskim używał tytułu „książę Śląska, pan na Książu i opiekun ziemi wrocławskiej” (dux Slesie ad dominus de Wrstenberch tutorque terre Wratislauiensis). Potwierdza to dokument wystawiony w Świerzawie 2 maja 1297 roku. Tytułu „pan na Książu” używali również trzej synowie księcia Bolka I, także po podziale terytorialnym księstwa na część świdnicką, która przypadła najstarszemu Bernardowi, część jaworską, którą odziedziczył Henryk i ziębicką, która przypadła najmłodszemu Bolkowi. Tytulaturę książańską zachowali Piastowie świdnicko-jaworscy także w trzecim pokoleniu, kiedy zamkiem władał książę Bolko II świdnicki (później świdnicko-jaworski), a po jego śmierci wdowa po nim, księżna Agnieszka (z domu Habsburżanka), która zmarła w 1392 roku.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego