Poprzedni numer - Dzieje Miasta

Przejdź do treści

Menu główne:

Poprzedni numer

Czerwcowy numer Dziejów Miasta 20.06.2019
Co warto przeczytać:


Pogodowe anomalie w przeszłości
Trwa ogólnoświatowa dyskusja na temat ocieplenia klimatu. Jedni zarzucają sprawstwo człowiekowi, inni starają się obalić stawianą tezę. A jak jest w rzeczywistości? Może jakiś pogląd na ten problem wyrobimy sami, wyszukując w starych kronikach wiadomości odnośnie anomalii pogodowych występujących w przeszłości w naszej bliższej i dalszej okolicy. Świebodziccy kronikarze najczęściej nie odnotowywali zdarzeń pogodowych o większym zasięgu, chyba, że były spektakularne. Obecnie, niestety, także nie czynimy z gorących lat czy nietypowej zimy szczególnych zapisów w naszej kronice.

Skromny przyczynek do biografii i twórczości Carla Gustava Eduarda Bechera cz.I
Dawna Landeshuterstrasse (ul. Kamiennogórska) – obecna Henryka Sienkiewicza – była kiedyś miejscem, w którym przyszło na świat dwóch późniejszych poetów: 27 czerwca 1841 roku - Carl Gustav Eduard Becher i 17 października 1866 roku Hermann Gustav Paul Renner. Wprawdzie dzieliło ich ćwierćwiecze, czyli pokolenie, ale łączyło miasto, ulica, poezja i wspólne imię – Gustav.
W ich drodze życiowej można zauważyć podobieństwo biograficzne: obaj nie związali drogi życiowej i dorosłości z rodzinnym miastem; wzrastali w rodzinach rzemieślniczych. Ojciec Bechera był mistrzem ślusarskim, a Rennera – rzeźnickim. Jednak pierwszy z nich miał zdecydowanie lepszy start życiowy, bo dzięki pomocy rodziców zdobył wykształcenie i zawód, a drugi - był zdany na siebie, najpierw we Wrocławiu, a później w stolicy – w Berlinie i nie mógł liczyć na pomoc ze strony ojca, który nie popierał dokonanych przez syna wyborów. Na tym paralele między twórcami kończą się.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego